Anasayfa / Hakkımızda
CONVERSE HİKAYESİ

CONVERSE 

HİKAYESİ

Bir spor ayakkabının yapabileceklerinin sınırlarını daima zorlayan Converse, üç sayılık atışlar yaparken, halfpipe üzerinde kaykayla kayarken ya da bir sonraki rock konserinizde hayatta kalmak için bir çift spor ayakkabısına ihtiyacınız olduğunuzda daima yanınızda.

ALÇAKGÖNÜLLÜ BAŞLANGIÇ

ALÇAKGÖNÜLLÜ 

BAŞLANGIÇ

1908 yılında Marquis Mills tarafından "Converse Rubber Shoe Company" olarak kurulan şirket; erkekler, kadınlar ve çocuklar için lastik tabanlı ayakkabılar konusunda uzmanlaştı. 1910'da günlük ayakkabı üretmeye başlayan Converse, 1915'te ise spor ayakkabı üretme işini merkeze aldı.

CHUCK TAYLOR &BASKETBOL

CHUCK TAYLOR &

BASKETBOL

Charles “Chuck” Taylor’ın Converse’e katılması ise 1921 yılında Chicago’daki satış ofisine ayak ağrısıyla ilgili yakınmasından hemen sonraya denk geliyor. Şirketi sadece basketbol odaklı yeni bir seri üretmeye ikna eden Taylor, bunun karşılığında henüz o zamanlar kendi adını taşımayan All Star sneakerların satış sorumlusu olarak çalışmaya söz veriyor.

Ülkeyi baştan başa dolaşarak All Star modelini tanıtmaya başlayan Chuck Taylor’ın bu çabası öyle bir etki yaratıyor ki, 1930’ların sonunda All Star modeli ülkedeki tüm basketbol oyuncularının favori sneakerına dönüşüyor. Ve sonunda Chuck Taylor All Star olarak yeniden isimlendiriliyor ve Chuck Taylor’ın imzası ikonik Converse logosuna ekleniyor.

BASKETBOLDAN ALTKÜLTÜR İKONUNA

BASKETBOLDAN 

ALTKÜLTÜR 

İKONUNA

Basketbol sneaker dünyasını 30 yılın üzerinde domine eden Chuck Taylor All Star 80’ler ve 90’larda kültürel bir genişlemeye giderek müzik sahnesinin de bir parçası haline geldi.

Yıllar boyu Kurt Cobain, Wiz Khalifa, The Rolling Stones, Sex Pistols ve The Ramones dahil olmak üzere dünyanın sayılı hip hop ve rock yıldızlarının ayaklarında görülen Converse böylece çeşitli alt kültürler tarafından benimsendi ve 100 yıl sonra bugün hala etki alanını genişletmeye devam ediyor.

ONE STAR, CONSVE KAYKAY

ONE STAR, CONS

VE KAYKAY

70’lerin ortalarında kısa kesimli Converse’ler en çok tercih edilen modellerdi. DNA’sında basketbol tanımlı olan Converse’in, kortlar için tasarlanan One Star ve Cons modelleri tüm dünyada kaykay kültürünün bir parçası haline geldi.

1974’te ilk piyasaya sürülüşünden beri dünyanın dört bir yanından skatepark’larda en çok görülen ayakkabı olan One Star, minimal logo tasarımı, süet yapısı ve ikonik kauçuk tabanıyla kaykay dünyasında ikonik bir statüye erişti. Sokak ve kaykay kültürü için yazılan “Made in the Suede” mottosu Trasher gibi dergiler tarafından hızlıca benimsendi.

Daha sonra 1986’da yine hızla kaykaycılar arasında popülerleşen CONS sahneye giriş yaptı. 2009 yılında Converse aralarında Kenny Anderson, Louie Lopez and Zered Bassett gibi efsanelerin de dahil olduğu CONS kaykay programını başlattı. Demolar ve imza turlarıyla One Star sneakerlar, kaykay dünyasının önemli unsurları arasındaki yerini sağlamlaştırdı.  

KOLEKSİYONLAR VEİŞBİRLİKLERİ

KOLEKSİYONLAR VE

İŞBİRLİKLERİ

Yıllar boyunca müzik yapımcılarından sanatçılara ve moda tasarımcılarına kadar pek çok kreatifle beraber tasarlanan ve sınırlı sayıda üretilen koleksiyonlar arasında DRKSHDW, A Cold Wall, Stüssy Comme des Garçons ve GLF 2.0 bulunuyor.

Converse, sık sık yeni iş birliklerine imza atıyor,bir sonraki sınırlı sürümün ne olacağını görmek için takipte kalın!